Karaman Balans Ayarı

BALANS AYARI NEDİR

Balans ayarı aracın ağırlığının tekerleklere eşit şekilde dağılmasıdır. Balans ayarı arabada bozulduğu zaman arabada titreme olur. Titremenin şiddeti arabanın hızıyla doğru orantılıdır. Yani araba hızlandığı zaman titreme artar yavaşladığında titreme azalır. Arabanın balans ayarları ön tarafta bozulursa ön tarafta titreme yoğunlaşır, eğer balanslar arka tarafta bozulursa arka tarafta titreme artış gösterir.  Balans ayarı bozulan arabada tıpkı rot ayarı bozulduğunda olduğu gibi sağa ve sola çekmeler, hızlı girilen virajlarda savrulma gibi durumlarla karşılaşılır. Böyle durumlarla karşılaşmamak için Karaman balansa sık sık kontrol ettirilmelidir. Balans ayarının bozulmasında arabaya yük yüklendiğinde dengesiz olması ve yüklü şekilde hızlı manevralar yapılması, çukurlara ve kasislere hızlı girilmesi önemli etkendir. Balans ayarı bozulan arabada birçok araba parçası tekerlek gibi direksiyon gibi bu sistemde çalışan parçalar daha hızlı aşınır ve arıza çıkarabilir bu yüzden balans ayarı önemlidir. Balans ayarı bozulduğunu anlamak zor değildir. Düz yolda seyir halinde sağa veya sola çekerse o zaman balans ayarının bozuk olduğu anlaşılır.

Yetkili servisler ve araba ustaları Karaman balans gibi balans ayarının rot ayarı ile birlikte her 10 bin bakımında yapılmasını tavsiye ederler. Eğer araç bir arazi aracıysa ya da arazide çok kullanılıyorsa, daha az kilometrelerde Karaman balansa kontrol ettirmeleri şarttır. Balans ayarı çok vakit kaybettiren bir işlem değildir. Çok maliyet isteyen bir işlemde değildir.

Balans ayarı yapılabilmesi için aracın ilk önce bir ustaya ya da yetkili servise getirilmesi gerekir. Balans ayarını yapacak usta aracın bütün tekerleklerini söker daha sonra sıkıntının nerede olduğu tespit eder. Balans ayarının bozuk olduğu yer tespit edildikten sonra oraya tekerlekler geri takılır. Bilgisayar üzerinden tespit edilen yerin jant ve lastikleri kontrol edilir. Çünkü buralarda aşınma va hasar oluşabilir. Daha sonra tespit edilen yer bir platformda döndürülür. Eksik olan yerlere ağırlıkla takviye yapılır. Ve aracın balans ayarı bitmiş olur. Bu işlemin fiyatı belli değildir çünkü ustadan ustaya farklılıklar oluşur. Bu işleme dinamik balans diyende vardır. Balans ayarı kısaca önemlidir çünkü araç sadece burada yere temas eder. Ayar vakti geldiğinde geciktirilmeden yaptırılmasında fayda vardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Whatsapp'tan yaz.
Yardıma mı ihtiyacın var?
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?