Karaman Rot Ayarı

ROT AYARI NEDİR?

Rot ayarı bir araçtaki tekerleklerin açısının ve uzunluğunun birbirine denk ve eşit olmasıdır. Rot ayarı bozuk olan araçlarda tehlike olması içten bile değildir. Çünkü rot ayarı bozulmuş arabada tekerlekler ve direksiyon aynı şekilde çalışmaz Karaman rot ayarı bu yüzden oldukça önemlidir. Karaman rot ayarı yapılmamış arabada trafikte seyir ederken sağa sola çekme olabilir. Yine rot ayarına bağlı savrulma olabilir. Arabanın yolda giderken girmiş olduğu kasis ve çukur gibi engeller zamanla arabanın rot ayarını bozabilir. Rot ayarı bozulmuş arabada sürüş rahatlığı düşer ve buna bağlı direksiyonda titreme olur. Ani frenlemede rot ayarı bozulmuş araba ayarın bozukluğuna göre sağa ya da sola kayma yapar, buda trafikte ciddi kazalara neden olabilir. Ayrıca amortisör, jant, aks gibi araba parçaları hızla yıpranmaya başlar.

Rot ayarının bozuk olup olmadığını anlamak ise oldukça kolaydır. Seyir halinde giden arabada direksiyonu bırakırsanız arabanın sağa ya da sola çekmesiyle rot ayarının bozuk olduğunu anlayabilirsiniz. Aracınızı her 10 bin bakımına götürdüğünüzde mutlaka rot ayarına da baktırmanız gerekir yoksa yukarıda anlattığımız gibi risklerle karşılaşabilirsiniz.  Rot ayarı yaptırmak maliyetli bir işlem değildir. Yıllık bakım gibi zaman ayırmanız gereken bir durumda yoktur. İşlemin ve bozukluğun durumuna göre 30 dakika ile 1 saat arasında değişmektedir tabi daha az da olabilir.

Rot ayarı bozulan araba yetkili servis ya da sanayide bu işi bilen Karaman rot balans gibi işletmelere getirilir. Bu işletmelerde sorunun kaynağının rot olup olmadığı tespit edilir. Daha sonra aracın rot ayarının bozukluğunun tespitinden sonra, rot ayarı yüklü bir bilgisayara çeşitli kablolar vasıtasıyla bağlanır.  Bilgisayar aracılığı ile rotunuzun derecesi belli olur bununla beraber ne kadar işlem uygulanacağı ortaya çıkar. Aracın tekerlekleri boşa çıkacak şekilde kaldırılır ve rot ayarı usta bir kişi tarafından yapılır. Bu işlem yapıldıktan sonra yeniden bilgisayardan teyit edilir. Tekerlekler aynı açıya gelinceye kadar işlem devam eder. Tekerleklerin ve direksiyonun son kontrolü yapıldıktan sonra araç sahibine teslim edilir. Yani rot ayarı bozulabilir ama tamir edilmesi çok zor, zaman isteyen ve maliyetli bir işlem değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Whatsapp'tan yaz.
Yardıma mı ihtiyacın var?
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?